RLP73M1ER091FTDF
DigiKey Part Number
A109531TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109531CT-ND - Cut Tape (CT)
A109531DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73M1ER091FTDF
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73M1ER091FTDF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)