LR1F470R
DigiKey Part Number
A105960CT-ND - Cut Tape (CT)
A105960TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR1F470R
Description
RES 470 OHM 1% 0.6W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
LR1F470R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)