HSC1001R5J
HSC1001R5J
HSC1001R5J
DigiKey Part Number
A102185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC1001R5J
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSC1001R5J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
1.5 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W