HSA25R50J
HSA25R50J
HSA25R50J
DigiKey Part Number
A102429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA25R50J
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 25W
Detailed Description
500 mOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA25R50J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Resistance
500 mOhms
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
25W