HSA251R5J
HSA251R5J
HSA251R5J
DigiKey Part Number
A102134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA251R5J
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 25W
Detailed Description
1.5 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
HSA251R5J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Resistance
1.5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
25W