ER74R03KT
DigiKey Part Number
A105878CT-ND - Cut Tape (CT)
A105878TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER74R03KT
Description
RES 0.03 OHM 10% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±10% 3W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER74R03KT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.531" L (6.00mm x 13.50mm)