CRGS2010J47R
DigiKey Part Number
A129249TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129249CT-ND - Cut Tape (CT)
A129249DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGS2010J47R
Description
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGS2010J47R Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)