CRGS0603J4R7
DigiKey Part Number
A129230TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129230CT-ND - Cut Tape (CT)
A129230DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGS0603J4R7
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGS0603J4R7 Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)