CRGP2512F10K
DigiKey Part Number
A130733TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130733CT-ND - Cut Tape (CT)
A130733DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP2512F10K
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP2512F10K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)