CRGP1210F560K
DigiKey Part Number
A130632TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130632CT-ND - Cut Tape (CT)
A130632DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP1210F560K
Description
RES 560K OHM 1% 3/4W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP1210F560K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)