CRGP1210F1K8
DigiKey Part Number
A130602TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130602CT-ND - Cut Tape (CT)
A130602DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP1210F1K8
Description
RES 1.8K OHM 1% 3/4W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP1210F1K8 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)