CRGP1210F15K
DigiKey Part Number
A130613TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130613CT-ND - Cut Tape (CT)
A130613DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP1210F15K
Description
RES 15K OHM 1% 3/4W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP1210F15K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)