CRGP0603F68K
DigiKey Part Number
A130438TR-ND - Tape & Reel (TR)
A130438CT-ND - Cut Tape (CT)
A130438DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGP0603F68K
Description
RES 68K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRGP0603F68K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)