CRGH2010F56K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
56.2 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRGH2010F56K2
DigiKey Part Number
CRGH2010F56K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH2010F56K2
Description
RES 56.2K OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRGH2010F56K2 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)