CRGCQ2010F560K
DigiKey Part Number
A129965TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129965CT-ND - Cut Tape (CT)
A129965DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ2010F560K
Description
RES 560K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ2010F560K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)