CRGCQ1206F1K2
DigiKey Part Number
A129811TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129811CT-ND - Cut Tape (CT)
A129811DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ1206F1K2
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ1206F1K2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)