CRG1206F75R
DigiKey Part Number
1712-CRG1206F75RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRG1206F75RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRG1206F75RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F75R
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
75 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG1206F75R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)