CRG1206F1M5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 9.299
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 38.600
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
1.5 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
CRG1206F1M5
DigiKey Part Number
CRG1206F1M5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F1M5
Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG1206F1M5 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)