CRG0805F2K7
DigiKey Part Number
A126359TR-ND - Tape & Reel (TR)
A126359CT-ND - Cut Tape (CT)
A126359DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0805F2K7
Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
2.7 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0805F2K7 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)