CRG0603F2K26
DigiKey Part Number
CRG0603F2K26-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F2K26
Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
2.26 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F2K26 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)