CRG0603F18R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 26.290
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 20.933
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Kamaya Inc.
Kamaya Inc.
18 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CRG0603F18R
DigiKey Part Number
CRG0603F18R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F18R
Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0603F18R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)