CPF0603B2K49E1
DigiKey Part Number
1712-CPF0603B2K49E1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF0603B2K49E1CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF0603B2K49E1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0603B2K49E1
Description
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0603
Detailed Description
2.49 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
CPF0603B2K49E1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)