CPF-A-0603B18RE
DigiKey Part Number
1712-CPF-A-0603B18RETR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CPF-A-0603B18RECT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CPF-A-0603B18REDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF-A-0603B18RE
Description
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPF-A-0603B18RE Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)