CFR16J8K2
DigiKey Part Number
1712-CFR16J8K2CT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CFR16J8K2TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR16J8K2
Description
RES 8.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFR16J8K2 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -450ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)