CBT50K2M2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 11.893
Datasheet
2.2 MOhms ±10% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Carbon Composition
CBT50K2M2
DigiKey Part Number
1712-CBT50K2M2TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBT50K2M2
Description
RES 2.2M OHM 10% 1/2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)