Image for BFA1560R is not available
BFA1560R
DigiKey Part Number
BFA1560R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFA1560R
Description
SLIDE POT 560 OHM 521W TOP 405MM
Customer Reference
Detailed Description
560 Ohms 521W Chassis Mount Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Tolerance
±10%
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Bulk
Travel Range
405mm
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
Rectangular - 16.535" L x 2.677" W x 5.197" H (420.00mm x 68.00mm x 132.00mm)
Resistance
560 Ohms
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
521W