35218K2FT
DigiKey Part Number
A116054TR-ND - Tape & Reel (TR)
A116054CT-ND - Cut Tape (CT)
A116054DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35218K2FT
Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
35218K2FT Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)