BAT-HLD-012-SMT
DigiKey Part Number
BAT-HLD-012-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT-HLD-012-SMT
Description
BATTERY RETAINER COIN 12MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Retainer Coin, 12.0mm 1 Cell SMD (SMT) Tab
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT-HLD-012-SMT Models
Category
Number of Cells
1
Mfr
Battery Series
Packaging
Bulk
Mounting Type
PCB, Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Battery Type, Function
Coin Cell, Retainer
Height Above Board
0.140" (3.55mm)