ANT-490-PW-QW
DigiKey Part Number
343-ANT-490-PW-QW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-490-PW-QW
Description
RF ANT 490MHZ WHIP STR CAB PAN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GSM, ISM, LoRaWAN, LTE, SIGFOX, UMTS Whip, Straight Solder Panel Mount
EDA/CAD Models
ANT-490-PW-QW Models
VSWR
1.5
Series
Gain
1.3dBi
Packaging
Bag
Power - Max
10 W
Part Status
Active
Features
Cable - 216mm, O-Ring Compatible
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Mounting Type
Panel Mount
Frequency (Center/Band)
490MHz
Height (Max)
6.209" (157.70mm)
Frequency Range
470MHz ~ 510MHz