ANT-418-CW-RH-SMA
DigiKey Part Number
ANT-418-CW-RH-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-CW-RH-SMA
Description
RF ANT 418MHZ WHIP STR SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Whip, Straight SMA Male Connector Mount
EDA/CAD Models
ANT-418-CW-RH-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
-6.7dBi
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
2.008" (51.00mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
413MHz ~ 423MHz