ANT-418-CW-RAH
DigiKey Part Number
ANT-418-CW-RAH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-CW-RAH
Description
RF ANT 418MHZ WHIP RA RP-SMA MAL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
EDA/CAD Models
ANT-418-CW-RAH Models
Category
Antenna Type
Whip, Right Angle
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
-6.1dBi
Termination
RP-SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
1.850" (47.00mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
410MHz ~ 426MHz