Image for YACT24JH53HC000000 is not available
YACT24JH53HC000000
DigiKey Part Number
YACT24JH53HC000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YACT24JH53HC000000
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Customer Reference
Detailed Description
53 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Composite
Mfr
Shell Material
Composite
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
53
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
23-53
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C