ACT26JD18SB
DigiKey Part Number
ACT26JD18SB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACT26JD18SB
Description
STRAIGHT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Composite
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Olive Drab
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
18
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
15-18
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C