Image for ACT20JF11SE is not available
ACT20JF11SE
DigiKey Part Number
ACT20JF11SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACT20JF11SE
Description
SQUARE FLANGE RECETACLE
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Composite
Mfr
Shell Material
Composite
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
11
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
750VAC, 1050VDC
Shell Size - Insert
19-11
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C