SLC2-H30-016
DigiKey Part Number
17-SLC2-H30-016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLC2-H30-016
Description
LIGHT CURTAIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 30mm Hand
Category
Protective Height
160mm
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Number of Beams
8
Packaging
Box
Operating Range
0 ~ 12.0m
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Protection
Hand
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Detection Capability
30mm
Voltage - Supply
24VDC