RT424012
DigiKey Part Number
5831-RT424012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424012
Description
POWER/SIGNAL RELAY, 2 FORM C, DP
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cCSAus, CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms