A8MMS-6006G
DigiKey Part Number
A8MMS-6006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A8MMS-6006G
Description
ADM60S/AE60G/ADM60S
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular DIP to DIP, Reversed 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Usage
Socket (0.1"), Board In
Connector Type
DIP to DIP, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)