A6MMS-6006M
DigiKey Part Number
A6MMS-6006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A6MMS-6006M
Description
IDC CABLE - ADM60S/AE60M/ADM60S
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular DIP to DIP 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Color
Multiple, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Usage
Socket (0.1"), Board In
Connector Type
DIP to DIP
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)