PRASC1-16F-BBR00
PRASC1-16F-BBR00
PRASC1-16F-BBR00
DigiKey Part Number
450-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRASC1-16F-BBR00
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
Dust Proof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
ENEC, UL, VDE
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V