Image for MSPM101BS04 is not available
MSPM101BS04
DigiKey Part Number
MSPM101BS04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSPM101BS04
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC 100MA
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Rear
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Plunger for Cap
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Turret
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Features
Audible Click
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
100mA (DC)