MSPM101B1
DigiKey Part Number
450-1101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSPM101B1
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NC 100MA
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Rear
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Circuit
Electrical Life
50,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Base Product Number
Current Rating (Amps)
100mA (DC)