VLF504010MT-1R5N-CA
DigiKey Part Number
445-17175-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF504010MT-1R5N-CA
Description
FIXED IND 1.5UH 2.86A 44 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.86 A 44mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLF504010MT-1R5N-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.197" L x 0.157" W (5.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)