VLF504010MT-100M-CA
DigiKey Part Number
445-17169-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-17169-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF504010MT-100M-CA
Description
FIXED IND 10UH 1.21A 250 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.21 A 250mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLF504010MT-100M-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.157" W (5.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)