VLF10040T-1R5N8R9 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 591
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 657
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 4
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.9 A 6.2mOhm Max Nonstandard
VLF10040T-1R5N8R9
DigiKey Part Number
445-3557-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF10040T-1R5N8R9
Description
FIXED IND 1.5UH 8.9A 6.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF10040T-1R5N8R9 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
6.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)