PID75-650M
DigiKey Part Number
495-PID75-650MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID75-650MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID75-650MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID75-650M
Description
FIXED IND 65UH 560MA 530 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µH Shielded Wirewound Inductor 560 mA 530mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
750mA
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
530mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)