MLG0402P1N3BT000
DigiKey Part Number
MLG0402P1N3BT000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG0402P1N3BT000
Description
FIXED IND 1.3NH 250MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 nH Unshielded Multilayer Inductor 250 mA 600mOhm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLG0402P1N3BT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)