MLF1608E120JTD25
DigiKey Part Number
445-173917-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173917-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173917-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608E120JTD25
Description
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Multilayer Inductor 10 mA 1.8Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1608E120JTD25 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)