MHQ1005P3N6BT000
DigiKey Part Number
445-MHQ1005P3N6BT000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MHQ1005P3N6BT000CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MHQ1005P3N6BT000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005P3N6BT000
Description
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 900 mA 90mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ1005P3N6BT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)