MEA1608L50R0TA0G
DigiKey Part Number
445-6729-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6729-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6729-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA1608L50R0TA0G
Description
FILTER LC 50MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC EMI Filter 2nd Order Low Pass 4 Channel 100 mA 0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEA1608L50R0TA0G Models
Category
Attenuation Value
20dB @ 500MHz ~ 2GHz
Manufacturer
TDK
Current
100 mA
Series
ESD Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
6.3V
Filter Order
2nd
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LC
Package / Case
0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad
Number of Channels
4
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Center / Cutoff Frequency
50MHz (Cutoff)
Height
0.024" (0.60mm)