KLZ1608MHR100WTD25
DigiKey Part Number
445-174985-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174985-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174985-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLZ1608MHR100WTD25
Description
FIXED IND 10UH 250MA 1.365 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 250 mA 1.365Ohm Max 0603 (1608 Metric) Soft Termination
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KLZ1608MHR100WTD25 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.365Ohm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Features
Soft Termination
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Saturation (Isat)
90mA
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)